Stránky SEZOB.CZ
Úvodní stránkaVaše reklama na SEZOB.CZ  

0 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z


 Převod TV nahrávky do DVD

DVB i DVD používají oba stejné formáty komprese pro video i zvuk. Rovnou se proto nabízí uložení DVB pořadů k archivaci na DVD. Jsou s tím ale spojeny některé problémy, které je nutné překonat. 
 

 Celý proces lze rozdělit do několika kroků.

    1. záznam vysílání
    2. oprava chyb při přenosu
    3. konverze DVB formátu na DVD
    4. střih
    5. mastering a vypálení disku

První a poslední krok jsou jasné a používat budete určitě vámi oblíbené programy. Vysvětleme si ale ještě základní rozdíl mezi transport streamem (TP) a program streamem (PS). TS je, jak již název napovídá, určen pro transport dat přes chybující prostředí. Právě vysílání vzduchem takové prostředí je, protože díky atmosferickým poruchám a rušení od jiných spotřebičů vznikají při přenosu chyby - tedy místo původně vysílaných dat přijímač dostane data jiná. TP obsahuje základní korekce chyb, které jsou schopné detekovat takovéto chyby, a v některých případech je i odstranit. Transport stream je rozdělen do paketů o délce 188 bytů, některé vložené pakety mohou sloužit pro přenos korekčních dat. Ovšem tato ochrana je nepovinná a přijímač také může tyto pakety ignorovat. Samotný transport stream již prošel několika korekcemi chyb v demodulátoru, přesto i zde se mohou stále vyskytnout. Další vlastností TS je pak i synchronizace jednotlivých paketů v čase. Pro správné demultiplexování do jednotlivých video a audio streamů je nutností. Oproti tomu PS již žádné ochrany neobsahuje a předpokládá se, že jsou jednotlivé pakety v pořádku. DVD Video totiž obsahuje své vlastní metody pro ochranu dat.

Některé programy při ukládání dovolují zvolit typ streamu, pro další zpracování je vhodnější ukládat do TS, protože nic nevíme o použitém způsobu korekce neopravitelných chyb, který program používá. To neznamená, že by nešel opravit i PS, lepší je ale začínat již od základů. Některé programy ukládají další typ streamu - PVA stream, což je vlastně PES (Packetized Elementary Stream). Tento typ ukládají hlavně karty s čipy TI.

Oprava chyb ve streamu
Když už máme TS uložen, je nutné opravit chyby, které v něm jsou. TS je rozdělen do paketů, které obsahují informaci o jeho času, ID kódu jednotlivých podstreamů (video, audio, teletext atd.), PTS (Program Time Stamp) pro určení času, kdy začíná stream v souboru a dalších teď nedůležitých informací. Další oprava spočívá v dopočítání (resp. používá se zduplikování) chybějících nebo vadných paketů nebo jejich vyhození. Toto je nutností kvůli tomu, aby se nerozjížděl zvuk s videem při přehrávání. DVD přehrávač totiž nebere časové informace při přehrávání v potaz a pokud by chyběl jeden video snímek, v tomto okamžiku by došlo k posunutí videa o dobu trvání tohoto snímku. V důsledku by to mohlo znamenat také trhání obrazu, protože omezený dekodér by si s takovým streamem nedokázal poradit. To samé platí pro zvuk a jeho pakety. Většinou vadný paket zapříčiní poškození celého snímku nebo i celého GOPu, takže přijdeme o celý. To je nepříjemné a jediné řešení je co nejlepší signál. Je zde možnost takovéto chyby ignorovat, pak lze ale čekat poruchy v obraze nebo zvuku. Co je lepší, nechám na Vás.

Oprava parametrů videa
Když už dostaneme správný MPEG stream, je nutné ho ještě upravit tak, aby odpovídal DVD specifikaci. Mohlo by se totiž stát, že by DVD přehrávač nedokázal MPEG vysílaný přes DVB přehrát. Za prvé rozlišení pro PAL musí být 720, 704 nebo 352 bodů v 576 řádcích nebo 352x288 řádků. DVB ale umožňuje navíc rozlišení 544 nebo 480x576. Pokud je vysíláno v tomto rozlišení, nevyhneme se rekompresi. U nás se naštěstí vysílá v klasickém 720x576, takže je to bez problémů.

Druhým problémem je velikost GOPu. GOP je Group Of Pictures a sdružuje v sobě snímky typu IPB mezi dvěma I snímky. Co je to za snímky byste už měli vědět, už jsme to vysvětlovali miliónkrát, takže to nebudeme opakovat. Jen řekněme, že maximální velikost GOPu pro DVD PAL je 15 snímků, většinou se používá pouze 12 snímků. DVB ale takovouto restrikci nemá a používají se delší GOPy, což je výhodné pro zvýšení kvality při nízkém bitrate. Skupinu snímků v tomto GOPu tak je nutné rekompresovat, abychom zaručili dodržení DVD specifikace a disk šel bez problémů přehrát ve všech přehrávačích.

Pozn: Některé DVD přehrávače dokáží přehrát i video, které má delší GOPy, nebývá to ale pravidlem. Pokud chcete, aby disk hrál všude bez problémů, tak je nutné GOPy na tuto velikost zkrátit. Drtivá většina software pro mastering DVD pak ani neumožní takové video načíst nebo ho automaticky rekomprimuje.

Dalším vadným parametrem je maximální použitý bitrate, který je udávaný v hlavičce před všemi GOPy. Maximální bitrate pro DVB je 15Mb/s a ten je také udáván v hlavičkách. Že se používá bitrate pro jednu stanici pouze 2-4Mb/s je věc vedlejší. Na DVD ale může být bitrate maximálně 9800kb/s, takže je údaj v hlavičkách GOPů nutné změnit. Masteringové programy totiž tento údaj kontrolují, skutečný bitrate ale neměří, takže by opět video odmítly.

Střih a mastering
Vystříhání nechtěných částí pořadů je nutné dělat opět bez rekomprese. Nelze tedy použít jakýkoliv střihový program. Naštěstí v tomto směru existuje široký výběr. To samé platí o programech pro mastering DVD disků. Jejich dnes tolik, že se jimi raději ani nebudeme zabývat.