Stránky SEZOB.CZ
Úvodní stránkaVaše reklama na SEZOB.CZ  

0 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z


Převod MPEG na DVD - DVD Architect
Převod MPEG na DVD - Womble MPEG video Wizard DVD

 
Stále více se rozrůstá digitální televize a počet přijímačů, jak stolních, tak, různých přídavných karet či externě připojených zařízení k počítači. Na internetu se najde spoustu návodů na toto téma, většinou jsou však příliš složité a jejich realizace stojí spoustu času. Tento návod popisuje, jak jednoduchým způsobem převést video MPGE/MPEG-2 do DVD, bez ztráty kvality a v neuvěřitelně rekordním čase. Návod je vytvořen především pro převod nahrávek z digitální televize, ale dá se i tímto způsobem převést jakékoliv video MPGE/MPEG-2, tedy například z videokazet. Každá z operací trvá pár minut a časem si tuto činnost osvojíme a bude to pro vás hračka.

Pro tuto činnost budeme však potřebovat programy, které nejsou všechny zdarma, dají se však sehnat na internetu.

Příprava videa

Nejprve pár slov k TV nahrávání. Při nahrávání nastavte ve vašem programu dělení ukládaného videa na menší části, dejme tomu 650 MB. Přece je jen lepší pracovat s menšími soubory, též někdy dochází k tomu, že při nahrání filmu v celku, se rozchází na konci filmu obraz se zvukem.
Pro vystříhání nevhodných scén, jakou jsou reklamy a pod. použijeme příslušný program. Za nejlepší považuji Womble MPEG Video Wizard a nebo Videoredo Plus. Videoredo Plus však uloží video nekomprimované, takže ho DVD Rrchitect bude muset překomprimovat a moc kvalitně to nedělá.

Dá se to udělat též tak, že se v DVD Architect vytvoří z neupravené TV nahrávky DVD, což trvá několik minut a pak se v DVD Shrinku vystříhají reklamy (návod). Jediný problém je v tom, že DVD Shrink neumí editaci po jednom snímku, posouvá se asi po deseti snímcích, takže přechod mezi střihy je pak ve filmu nepatrně znatelný.

DVD Architect

Načtení videa
Po spuštění DVD Architect klepneme v nabídce na "Soubor/Nový" a vybereme "Samostatný film", nastavíme parametry (Pal DVD 720x576) a klepneme na OK.

Vyhledáme na disku video, z nabídky "Soubory typu" vybereme "Všechny soubory" a načteme video. Počkáme, až program dokončí sestavování špiček pro zvukovou stopu. Pokud máme souborů více, načteme postupně všechny.

Po načtení nastavíme u zvuku jazyk.

Přidání titulků
chceme-li přidat titulky, klepneme někam do oblasti pod zvukovou stopu pravým tlačítkem a vybereme "Vložit titulkovou stopu". Titulky musí být ve formátu DVD Architect a připravíme si je v programu Subtitle Workshop. Titulky načteme do Subtitle Workshop a dáme "File > Save As" a vybereme MAC DVD Studio Pro. Taktéž pro titulky nastavíme příslušný jazyk. Pokud nebude zapnuto zobrazení titulků, klepneme u titulků na tlačítko "Aktivovat stopu"

Přidání zvuku
Někdy se může stát, že budeme chtít přidat zvuk, v tomto případě budeme postupovat jako u přidání titulků s tím, že vybereme "Vložit zvukovou stopu". Pokud budeme chtít stávající zvukovou stopu nahradit, vybereme z nabídky (na obrázku vpravo - Zvuk 1), z rozbalovací nabídky "Nahradit zvukovou stopu", nebo ji též můžeme odstranit a přidat novou. Dáme si pozor u zvuku WAV, ten musí být ve formátu 44100 kHz 16 bit, jinak ho program nepřevede do AC3, ale nechá ho v PCM. Proč to připomínám? Může se stát, že budeme na originální DVD s filmem bez češtiny, přidávat zvuk stažený z TV nahrávky a nebo VHS. Pokud vytáhneme zvuk z videa může být ve formátu 4800 kHz. Takový zvuk budeme muset nejprve překonvertovat. Návod je uveden níže.

Tvorba DVD
V nabídce klepneme na tlačítko "Vytvořit DVD" čímž se spustí průvodce.
Klepneme na tlačítko "Příprava" v dalším kroku nastavíme kam se DVD uloží.
Pak následují zprávy, ty přeskočíme klepnutím na tlačítko "Další" a nakonec klepneme na tlačítko "Dokončit".

Následovat bude převod zvukové stopy do AC3, pro příklad uvedu:
6.5 GB = 15 minut
600 M = 5 minut
Samozřejmě že záleží na výkonu PC

Pokud se použije neupravované video z TV nahrávky, vytváření struktury DVD trvá asi 5 minut! Je to dáno asi tím, že DVD Architect nijak nemění zdrojové video, které je v MPEG-2, tak jak to dělají jiné programy, čímž pádem kvalita zdrojového videa zůstane zachována, a velikost je takřka shodná.

Úprava audia
Pro úpravu můžeme použít jakýkoliv program na editaci a úpravu zvuku, například GoldWave, zde je použit program Audition.

Vytažení zvuku z videa
Z nabídky vybereme File/Open Audio from Video.

Pokud bude stopa dvojjazyčná (již se mi podařilo nahrát takto film), odstraníme stropu kterou nechceme (v cizím jazyce), zkopírujeme stopu (v češtině) a vložíme jí na místo odstraněné (viz. obrázrk).