Stránky SEZOB.CZ
Úvodní stránkaČeštiny, návody, patche, recenze, poradny, filmy,  
 

Jak na ikony

Jak převést animovaný kurzor (.ani) na animovaný gif (.gif)

občas potřebujeme vytvořit animovaný gif. Sérii obrázků si můžeme sami vytvořit, což je dosti pracné, nebo je "vytáhnout" z nějakého souboru. Spoustu podkladů pro miniaturní animované gify nám poskytují animované kurzory. Nejlépe se mi k této práci osvědčila sada programů z Microangela. Postupovat budeme následovně:

  1. Vybrání souboru
    otevřeme si Microangelo Průzkumník a v levém okně vyhledáme příslušnou složku. V pravém okně se nám zobrazí soubory s animovanými kurzory. Pokud na soubor klepneme pravým tlačítkem a vybereme Show Animation (Ukázat animaci), uvidíme jak se kurzor chová. Nyní klepneme znovu na soubor a vybereme Open in Animator (Otevřít v Animatoru). Může se nám zobrazit upozornění: Tento soubor obsahuje obrázky, které nejsou součástí animace. Tyto obrázky jsou ignorovány a nejsou používány Microangelem. (klepneme na OK) 

  2. Uložení do formátu gif
    otevře se nám Microangelo Animátor a v něm vybraný kurzor. Nyní si otevřeme ještě program Microangelo Studio. Vrátíme se do Animátoru a vybereme první snímek (Frame 1). Zmáčkneme klávesy Ctrl+C a nebo z menu vybereme Edit (Úpravy) a pak Copy (Kopírovat). Přepneme se do programu Studio (k přepínání mezi programy používejte klávesy Alt+Tab) a zadáme z menu Edit (Úpravy)>Paste (Vložit), nebo použijeme klávesy Ctrl+V. Po vložení zadáme z menu File>Save as (Soubor>Uložit jako). Z nabídky Uložit jako typ: vybereme Interlaced GIF (Prokládaný GIF), soubor pojmenujeme a uložíme (použijte číslovaná jména např. snimek01 nebo pod.). Úplně stejně budeme postupovat i u ostatní snímků.

  3. Vytvoření animovaného gifu
    nyní můžeme přistoupit k vytvoření animovaného gifu. Vzhledem k tomu, že se jedná o jednoduchou animaci, používám k tomuto úkonu program Animagic GIF Animator.
    Po spuštění tohoto programu vybereme z menu Soubor>Otevři...
    Vyhledáme složku, do které jsme si uložili gif soubory. Soubory vybereme tak, že klepneme na první soubor, přidržíme klávesu Shift, šipkou označíme všechny soubory a klepneme na tlačítko Otevřít. Soubory můžeme též vybrat tak, že přidržíme klávesu Shift a klepneme na první a pak na poslední gif soubor.
    Načtené obrázky budou mít zřejmě nějaké barevné pozadí. Je třeba jim nastavit průhledné pozadí. 
    Na panelu nástrojů klepneme na tlačítko . Kurzor se nám promění v jakési kapátko, kterým klepneme na pozadí obrázku, což provedeme u všech obrázků. Dále si můžeme nastavit třeba rychlost snímků, hloubku barev efekty ap.
    Nyní zbývá již jen uložení animace.

Výsledek naší snahy může vypadat třeba takhle