Stránky SEZOB.CZ
Úvodní stránkaČeštiny, návody, patche, recenze, poradny, filmy,  

0 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z


Stránka programu Spybot - Search & Destroy
Česky|Freeware|9M|Win 9x-XP|Instal|Unistal
 

SpyBot představuje v boji s nepřátelskými agenty nástroj, který nejen léčí, ale dokonce nabízí i prevenci. A to vše zdarma. Při instalaci programu SpyBot by se neměly objevit žádné komplikace, pro instalaci musíte však mít administrátorská práva. Po spuštění instalace vás průvodce provede celým procesem. V prvním kroku klepněte na tlačítko pro zálohu registru a tato operace může trvat dost dlouho, záleží na velikosti vašeho disku, takže vyčkejte, až šipečka pro dále opět zezelená a pak na ní klepněte. V druhém kroku klepněte na tlačítko pro aktualizaci programu. Ve třetím a posledním kroku, tlačítkem spustíte program.
Po spuštění programu klepněte v nabídce na Language a vyberte Česky. Nastavovat se v programu nic nemusí, takže klepněte v levé části na červenou ikonu Imunizovat, zobrazí se zpráva, která vás bude informovat, kolik škodlivých produktů je již blokováno. Klepněte na OK a pak v horní části na tlačítko Imunizovat. Proběhne imunizace a červený vykřičník se změní na zelené zatržítko. Funkci Imunizovat můžete kdykoliv později zrušit tlačítkem Odstranit imunizaci. Imunizace slouží k blokování nebezpečných www stránek v internetovém prohlížeči, takže se může stát, že se nedostanete na některé stránky, většinou se jedná o Warez stránky a pokud na takovou stránku narazíte, SpyBot vás na ní nepustí a prohlížeč se většinou zablokuje, takže ho musíte násilně uzavřít což v takovém případě uděláme tak, že klepneme na Hlavním panelu Windows pravým tlačítkem na ikonu prohlížeče a vybereme z nabídky Zavřít, někdy však musíme použít klávesy CTRL+ALT+DEL a pak ukončit spuštěný prohlížeč. Pořád je to však lepší, než chytit nějakého šmejda. Na tomto principu dnes již funguje Windows SP2, který vás však nepustí skoro nikam, pokud si neprovedete nastavení vlastní.

 

Kontrolu na škodlivé produkty provedeme klepnutím na tlačítko Search & Destroy a pak na tlačítko Zkontrolovat. Po dokončení kontroly klepněte na tlačítko Opravit vybrané problémy. Většinou všechny problémy odstranit nejdou, neboť některé procesy jsou spustěny o čemž vás SpyBot bude informovat. Pokud se tak stane, restartujte Windows a SpyBot provede kontrolu po restartu. ve které klepněte na OK  musíte bý.

Čeština je přímo v instalačním balíku a není třeba ji doinstalovávat.
Pracovat můžete buď v prostředí základním, ze kterého provedete jednoduchý rychlý test, nebo v prostředí rozšířeném, kde si nastavíte mnoho zajímavých parametrů pro test. Například nastavením výjimek zajistíte, že pro vás důležité programy, které mají určité agenty (u kterých jste si jisti, že jsou neškodní), se nebudou kontrolovat. Všechna tato nastavení jsou však poměrně náročná a pokud si nejste v této problematice jistí, doporučujeme vám provést kompletní test. Prostředí je oproti Ad-awaru klasičtější a žádný uživatel, pracující s OS Windows nebude ničím překvapen. Vše důležité je v levém menu, v němž si vybíráte podle ikonek. Nejdůležitější funkce Aktualizace a Search & Destroy jsou rychle po ruce a léčení vašeho počítače může proběhnout okamžitě.
SpyBot však nabízí i další funkce. Můžete zejména „Imunizovat“ systém, což je prevence před novými spywarovými agenty. Pro Imunizaci klepněte vlevo na  Celá prevence je realizována prostřednictvím hlídání Internet Exploreru, u něhož se nastavení změní tak, aby byla prevence účinná. Další ochrana spočívá v zákazu downloadu agentů. SpyBot je nástroj bohatší než Ad-aware, ale laik všechny jeho možnosti pravděpodobně nevyužije. Úspěšnost testu v běžném režimu rovněž nedosahuje úrovně Ad-aware.

 

program umožňující detekovat a odstraňovat adware nebo spyware z vašeho počítače

 • dokáže vyhledat a vymazat reklamou podporované programy a odstranit reklamní komponenty
 • logování kláves
 • trojské koně
 • spyware 
 • umožňuje vyčistit všechny stopy vaší práce na počítači (dočasné soubory, cookie, historie prohlížečů apod.)
 • opraví a vyčistí registr od neplatných zástupců, umožní vymazání již neexistujících klíčů v registru a nebo tento klíč opraví, pokud vyhledáte příslušný soubor na disku
 • zobrazí nainstalované ActiveX které mohou poškodit váš počítač (tyto klíče pak můžete vyhledat a vymazat z registru)
 • automatická aktualizace
 • a co je důležité je zcela zdarma a v češtině. 

Program byl v testech ohodnocen jako nejlepší svého druhu, předčil dokonce i profesionální a populární Ad-Aware (o čemž jsem se sám přesvědčil) a co je důležité, je zcela zdarma.

Uživatelské rozhraní SpyBotu si vypůjčuje panely na levé straně z Microsoft Outlooku. Stránka Excludes (vyloučení) zobrazuje rozsáhlý seznam spywaru, monitorů klávesnice, trojských koní a tak dále a zde můžete zadat položky, jež nechcete odstranit. Stránka Tools (nástroje) obsahuje řadu utilit, jaké nenajdete u žádného konkurenta, jako například seznam objektů Browser Helper Objects (BHO - pomocných objektů prohlížeče) ve vašem systému (BHO objekty tvoří rozšířeni Internet Exploreru, kupříkladu Google Toolbar a CommonName). SpyBotjako jediný (vedle SpySweeperu) varuje, že odstraněni adware může vyřadit reklamou sponzorovaný software, s nimž přišel. SpyBot odhalí téměř každý spywarový program a zanechá za sebou jen málo identifikovatelných zbytků. S monitory klávesnice a trojskými koni to dopadá jinak: celkem rozsáhlé seznamy SpyBotu pro takovéto prvky nezahrnují monitory klávesnice (NetObserve a WinWhatWhere nebo trojského koně (NetBus 1.7). SpyBot si nevedl zcela dokonale ani při odstraňování; například, ačkoli je panel Alexa Toolbar odstraněn, zůstane v seznamu zobrazitelných panelů IE. I přes uvedené výhrady je považován SpyBot za momentálně nejlepší antispywarový program.

Vedle hledání spywaru umí SpyBot prověřovat problémy v systému (vadné deinstalační informace, nefunkční odkazy a tak dále) a seznamy historie zaznamenávající údaje, jež nechcete ukládat.

 

Ta horší varianta vyhledání

POPIS NÁSTROJŮ A FUNKCÍ PROGRAMU

 Spybot-S&D 

Po klepnutí na tlačítko Search & Destroy, máme na výběr funkce, které volíme tlačítkem Nastavení souboru
 • Vybrat všechny soubory - tato funkce vyhledá vše, tj., všechny další 4 položky v seznamu (2-5)
 • Minimální kontrola proti spywaru - ani v nápovědě k programu jsem nenašel, jaký je rozdíl oproti bodu 3. 
 • Pouze kontrola spywaru - vyhledává spyware, trojské koně, monitory klávesnice, systémové části a používané příkazy
 • Pouze kontrola systémových částí - zde program hledá nesrovnalosti v registru. Většinou jde o neplatné odkazy na chybějící soubory na disku, neplatná umístění těchto souborů ap.. Jednotlivé položky opravujeme postupně tak, že je zatrhneme a klepneme na Opravit vybrané problémy. Budeme dotázáni, zda chceme opravit vybranou položku a tak klepneme na ano. Následně se nám zobrazí další okno, které zobrazuje údaj v registru, pak název souboru a cestu k souboru, která většinou chybí. Nejprve si musíme zjistit, zda vůbec soubor na disku existuje. Použijeme k tomu vyhledávání ve Windows a nebo v Total Commanderu. Jestliže soubor nenalezneme, klepneme na tlačítko vymazat. Pokud soubor na disku existuje, tak ho vyhledáme a pak klepneme na tlačítko OK. Stejný postup budeme opakovat u dalších položek.
 • Pouze kontrola používaných příkazů - tato funkce odstraňuje používané příkazy, které provedly programy (takzvaná historie např. otevřených souborů). Uvidíte zde třeba WinRar, WinZip, Internet Explorer ap. Zde bych doporučoval při opravě postupovat nanejvýš opatrně.
 • Uživatelem definovaná kombinace - nepřišel jsem na to jak ji používat
 • Uložit tuto kombinaci jako uživatelem definovanou - zřejmě definice podle bodu 6

Pokud to shrneme, budeme používat kontrolu která je uvedena v bodě 3 a 4.

obsahuje seznam všech záloh, které Spybot-S&D udělal při opravě problémů.
Můžete „imunizovat“ systém, což je prevence před novými spywarovými agenty. Celá prevence je realizována prostřednictvím hlídání Internet Exploreru, u něhož se nastavení změní tak, aby byla prevence účinná. Další ochrana spočívá v zákazu downloadu agentů.
Pro ochranu počítače klepněte na tlačítko Imunizovat a Nainstalovat. Též zatrhněte
  Zamknout Hosts soubor pouze pro čtení jako ochrana proti škůdcům typu 'hijacker'.
  Zamknout nastavení domovské stránky IE (tento uživatel). Žádný program vám potom nebude moct změnit přednastavenou domovskou stránku.

Poznámka: Od verze 1.3, pokud použijete tuto funkci, nedostanete se na některé stránky obsahující škodlivý kód (stránka se vám nezobrazí) a prohlížeč zatuhne. V tomto případě klepněte pravým tlačítkem na Hlavním panelu na prohlížeč a vyberte Zavřít.

 

Nastavení 

 • Jazyk - vyberte jazyk, který vám vyhovuje
 • Typy souborů - ponechte standardní nastavení
 • Nastavení - orientační nastavení je na obrázku níže
 • Adresáře
 • Skiny

orientační nastavení
orientační nastavení
orientační nastavení
orientační nastavení
orientační nastavení

Vyjímky 

 • Produkty - seznam všech produktů, které umí Spybot-S&D detekovat, tříděných do kategorií.
 • Cokies - seznam cookies uložených v počítači
 • Přípony souborů - seznam přípon, momentálně uložených v historii Windows
 • Jednotlivé vyjímky - výjímky, které jsou vyloučeny z budoucích hledání

 Nástroje 

 • Skartovač - odstraní soubory, které již nebudete potřebovat nikdy obnovit
 • Rezidentní - obsahuje protokol rezidentního blokovače škodlivých downloadů
 • ActiveX - některé ActiveX jsou nebezpečné a mohou poškodit počítač. Zeleně zatržené položky jsou bezpečné, červené jsou nebezpečné a neoznačené program nemá ve své databázi. Červené jsou jasné a je potřeba je odstranit. U neoznačených musíme rozeznat, zda se jedná o prvky které jsou v systému potřebné a které ne. Dá se to poznat celkem jednoduše a těch položek není zase tak mnoho. Mohou to být například tyto:
 1. DirectAnimation Java Classes 
 2. Microsoft XML Parser for Java
 3. {F2A84794-EE6D-447B-8C21-3BA1DC77C5B4}
 • BHOs - obsahuje pomocné aplikace, které jsou spojené s Internet Explorerem
 • Výchozí stránky - obsahuje www stránky, které jsou nastaveny jako výchozí nebo vyhledávací pro Internet Explorer. Zde může být uvedeno i několik odkazů,.důležité je, aby tam nebyl uveden odkaz třeba na erotické, nebo jinak škodlivé stránky. Odkaz se smazat nedá, ale dá se změnit po klepnutí na tlačítko Změnit a vyberte třeba svoji domovskou stránku.
 • Hosts soubor - blokuje specifické internetové servery, které jsou známy špatným chováním
 • Spuštěné procesy - obsahuje všechny procesy, které běží na vašem systému.
 • Start systému - obsahuje všechny programy, které se spouštějí při startu Windows. Zrušením zatržení, zakážete spuštění programu a nebo ovladače. Velice užitečná funkce.
 • Winsock LSPs - obsahuje dodatečné informace o nainstalovaných síťových discích
 • Zobrazit zprávu - ponechat standardní nastavení

 Online 

 • Aktualizace programu - lepneme na tlačítko Online/Vyhledat aktualizace. Po jejich vyhledání zatrhneme, co chceme aktualizovat a klepneme na tlačítko Stáhnout aktualizace
 • Novinky - vyhledá informace na Internetu
 • Zpráva o chybách - zde můžete odeslat výrobci zprávu o chybě programu
 • Odhlašovací adresy - při poklepání na položku se vám zobrazí internetová stránka, na které můžete zrušit (odhlásit) doručování emailu, který vám chodí. Tyto odhlašovací adresy (pro spam) a webová sídla (pro cookies) můžete použít pouze pokud již obdržíte nechtěný mail nebo cookie od některé společnosti z tohoto seznamu. Pokud tyto odhlašovací adresy použijete dříve, pouze těmto společnostem dáte svou adresu, ale nepomůže vám to

 Online 

Zde najdete informace o programu, autorovi a můžete zde navštívit stránku s darováním.

Poznámka:
Vyšší verze se mohou od tohoto popisu a nastavení lišit.