Stránky SEZOB.CZ
Úvodní stránka  

0 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z


Stránka programu WinAmp
FULL|Win 9x-XP|Instal|Unistal
 

WinAmp patří mezi nejznámější přehrávače. Nyní přehrává nejen audio soubory, ale i video soubory.
Má futuristický design s možností změn pomocí grafických zásuvných modulů (skinů). Dále podporuje funkční přídavné moduly (plug - ins). Už na první pohled si všimnete, že kromě informačních údajů o skladbě lze upravovat také hlasitost a pomocí pohyblivého jezdce se i pohybovat ve skladbě. WinAMP poskytuje i funkce běžné u CD přehrávačů – opakované přehrávání skladby a hraní skladeb ze seznamu v náhodném pořadí. Při vysoké prioritě se WinAMP téměř nenechá ničím vyrušit a hraje stále bez zaváhání. Disponuje vlastním ekvalizerem a kompletním audio ovládáním včetně autorepeat. Dále pracuje se seznamem skladeb (playlist) a ID3 Tag v2 editorem. Podporuje také proměnlivý datový tok (VBR). Kromě formátu MP3 podporuje přehrávač i Audio CD, Audiosoft, Audio Explosion, MOD, WAV a nově také nový formát MJF.

Firma Nullsoft připustila, že trojková řada byl spíše úlet, než plnohodnotný nástupce slavného WinAMPu 2.80 a nepřímo tak zahodila rok a půl dlouhý vývoj verzí s trojkou na začátku, které trpěly dětskými nemocemi s chováním starců. Dlouhé načítání, pomalé reakce a časté chybové hlášky nepřipomínaly nic z dlouhé tradice slavného přehrávače. Mnohým může znít návrat v číslování jako nějaký vážný krok zpět, v případě tohoto přehrávače se ale jedná o pravý opak. Verze 2.90 a 2.91 v sobě spojují to nejlepší ze svých předchůdců, kterými jsou 2.80 a 3.0. Nejen aritmetický průměr hodnot verzí spojuje předky se svým novým potomkem. Otec Dvojka předal synovi geny pro rychlý start, snadné ovládání, malé nároky na hardware a hlavně paměť, matka Trojka zase dala do vínku synáčkovi knihovnu médií (Media Library), zvukové přechody, podporu videí, upraven byl například také ekvalizér a mnoho dalších maličkostí pro zvýšení rychlosti a stability.

Jak již bylo dříve zmíněno, největší novinkou je knihovna médií, která umožňuje uchovat pohromadě informace o audio souborech nejen na disku, ale také na CD/DVD (nebo i disketách, pokud je stále používáte), pokud jsme připojeni k internetu, pak máme možnost si nechat zobrazit seznam internetových rádií (okolo 500) či televizí. Samotná knihovna nám umožňuje kromě pohodlného spuštění libovolné skladby v seznamu také vytvářet z vybraných skladeb playlisty, editovat hromadně ID3 tagy, třídit podle alb či autorů nebo fyzicky vymazat skladbu z disku (není nutné hledat soubor v Průzkumníkovi). V knihovně si můžeme uchovávat samostatně
Verze 2.91 je skutečně dobrou volbou a Nullsoft tak ukazuje, že WinAMP své místo mezi audiopřehrávači skutečně má vynikající. Verze 2.95 je však z nich nejlepší.

Instalační informace

Instalace nižších verzí jak 3.0:
Nejlepší je napřed nainstalovat anglický Winamp, jehož instalátor provede všechny potřebné zápisy do registrů, asociace typů souborů, vytvoří položku v nabídce Start a jánevímcoještě ;-) Poté stačí libovolným rozzipovávadlem (heh, to je slovo...), např. InfoZIPem nebo PowerArchiverem, rozbalit český Winamp do stejného adresáře, kde je nainstalována verze anglická (standardně v adresáři \Program Files\Winamp).

Instalace češtiny:
rozbalte český Winamp do stejného adresáře, kde je nainstalována verze anglická (standardně v adresáři C:\Program Files\Winamp).

Pro ty, co nemají (anebo nechtějí stahovat) anglickou verzi, nebo mají nižší verzi jak 2,76 se nabízí ještě jedna možnost. Po rozbalení balíku českého Winampu lze spustit Winamp s parametrem /INSTALL (tj. "WINAMP.EXE /INSTALL") a spustí se standardní instalační procedura v češtině. Bohužel to není zautomatizováno, takže kdo chce, musí si to takto spustit ručně. pokud máte starší verzi WinAmpu, postupujte následovně:

 1. Otevřete si Windows Commander.
 2. Do jednoho okna nastavte adresář programu WinAmp (C:\Program Files\Winamp) a do druhého okna soubor s češtinou Winamp276_CZ.zip
 3. Klepněte na soubor Winamp276_CZ.zip a zmáčkněte CTRL+F9 (rozbalit).
 4. V okně Rozbalit soubory klepněte na OK. V další nabídce klepněte na Přepsat vše
 5. Po rozbalení přesuňte kurzor do adresáře programu WinAmp
 6. Poklepejte na soubor cti_me.txt
 7. Vyhledejte text "WINAMP.EXE /INSTALL" a zkopírujte ho do schránky (bez uvozovek)
 8. Zobrazte znovu Windows Commander, klepněte do Adresného řádku (zcela dole) a zadejte vložit, nebo zmáčkněte na klávesy Ctrl+C
 9. Klepněte na ENTER

Následně se spustí česká instalace programu.

 

VidAmp Plugin v1.0
Toto plugin Vám umožní hrát AVI, MPEG, MOV (QuickTime), a ANIM video klipy. AVI a MPEG soubory jsou hrané používáním Windows MCI ovladačů a MOV používáním Apple's QuickTime pro Windows. AVI a MPEG soubory jsou hrané používání Windows MCI ovladačů a MOV používání Apple's QuickTime pro Windows. VidAmp má podporu pro IFF ANIM soubory (typy 5 a 7).
Instalace: poklepejte na stažený soubor in_vid-10.exe a klepněte na Next->

Plugins
popis, náhled a download pluginů, zobrazíte pod jejich názvy

 1. DeFX 0,95

 2. DFX for Winamp

 3. MuchFX FUSION

 4. RockSteady 2.1

 5. Standard MuchFX

 6. WaveSurround

Winamp Skin Maker CZ
Velice jednoduchý nástroj pro vytváření vlastních skinů. Program stáhnete a rozbalíte na svůj pevný disk. Předtím než-li ho spustíte, musíte ho počeštit. Soubor instalace.exe, který se po spuštění zeptá, kde máte program naistalovaný. Zadáte cestu a dokončíte instalaci.

Kill Winamp
tato utilitka umožní automatické vypnutí Winampu nebo celého počítače po přehrání určitého počtu písniček či po skončení nastaveného časového úseku. Nyní tedy už můžete před spaním poslouchat vaše oblíbené balady bez onoho tíživého pocitu, že stejně nemůžete usnout, protože musíte vypnout počítač. Velikost tohoto programu je 290 KB.

 

Winamp Remote
program, který zobrazí na obrazovce malou lištičku, na níž jsou umístěny všechny důležité ovládací prvky. Nespornou výhodou této lišty je i fakt, že zůstává neustále nahoře (tzn. nepřekryjí ji jiné aplikace), a tak můžeme program Winamp neustále nerušeně a pohodlně ovládat a využívat ke své plné spokojenosti…