Nad betonovými ploty někteří lidé ohrnují nos. Ne proto, že by šlo o betonový odlitek, tam problém není, spíše jde o některé nevhodně zvolené koncepce barev a tvarů, které neladí s okolním prostředím. Betonový plot je totiž něco jako malířská paleta, štětce a barvy, a jaký obraz namalujete, je již na vás.
Kombinace barev – nesnažte se za každou cenu odchytit stejný odstín plotu s domovní fasádou, zpravidla se vám to nepodaří a i pouhá drobná odchylka od odstínu nebude vypadat dobře. Naopak využijte barev odlišných, které plotu vtisknou svérázný rozměr, a bude jasné, že se jedná o odlišnou stavební konstrukci. V současné době se při výrobě nábytku a bytových doplňků hodně využívá barva šedá a tmavé odstíny hnědé či modré, ovšem to přispívá k depresím a špatné náladě. Vytvořte si naopak oplocení veselé, ve světlých barvách, například v krémové či okrové nebo světle hnědé s červeným nádechem.
Šachovnicové pole – mnozí z vás se při prvním pohledu na betonový plot v Ostravě okamžitě zrakem zaměří na spáry mezi deskami. Ačkoli mohou být jen sotva milimetrové, neunikne vám ona přechodová linie. Je-li plot sestaven z desek jedné barvy, vypadá to podivně, prostě je ihned patrné, že je to sestaveno z několika kusů, ačkoli je tu jasná snaha o celistvost. Lidský zrak, respektive vnímání harmonie a souladu stavební konstrukce lze snadno uspokojit tím, že desky mezi sebou prostřídáte v ostře kontrastujících barvách, což připomíná šachovnici. Například červeno hnědá s šedou nebo okrovou bude vypadat vkusně, elegantně a nerušivě.
Beton a dřevo – na některých místech zajímavě vypadá betonový plot doplněný dřevem. Horní část opatříte vodorovnými latěmi, třeba přeloženými přes sebe, anebo celistvý plot z betonu osadíte dřevěnými květinovými truhlíky a květináči. Můžete jej nechat i popínat pnoucími rostlinami a keři.