Správa budov se postará i o jejich údržbu a revitalizaci


V některých obcích a městech se stále nachází objekty bytových domů, které jsou v původním stavu, zejména co se týče výtahů, vzduchotechniky, elektroinstalace, oken, dveří, střechy a fasády, a jejich majitelé se chystají k revitalizaci. Kouzelné slůvko „revitalizace“ však neznamená mávnutí kouzelným proutkem a během několika minut je dům opět jako nový a vylepšený, je za tím skryto mnoho hodin trpělivé práce zaměstnanců stavebních firem, a mimo jiné i organizačních a administrativních složek. Jednou z těch zásadních je správa budov, tedy například tým lidí, který se postará o zajištění rekonstrukcí, výstavby, oprav a provozu systémů a zařízení, které se v objektech nachází.

panelový dům

Výtahy – výtahy, stejně jako všechna technická zařízení, podléhají kontrolám a revizím, a také výměnám dílčích opotřebených částí anebo komplexní rekonstrukci. Je to jedna z nejdůležitějších věcí, o které se správa budov https://www.technologie-budov.cz/ostatni/sprava-nemovitosti/ postará.

bytový dům

Elektroinstalace – zatímco o elektrické rozvody v bytech se starají jejich majitelé sami, ve společných prostorách domů je to vždy v režii společenství vlastníků jednotek či družstva. Ne každý z těchto subjektů je však odborník – elektrikář, a i o toto se může profesionální správce budov postarat.

Vzduchotechnika – je-li v domě vzduchotechnika, napojená ve stoupačce na jednotlivé byty, je nutné ji podrobovat kontrole a čištění od mastného prachu, který může způsobit ničivý požár. Toto nebezpečí je často podceňováno a někteří lidé na to již doplatili, což potvrzují statistiky hasičského záchranného sboru.

Revizní činnosti – kromě revizí výtahů, elektroinstalace a vzduchotechniky se revidují i hromosvody, zdroje vytápění (plynové a uhelné kotelny), nouzová osvětlení, protipožární systémy EPS, kouřovody a komíny, plynové přípojky a potrubí a další zařízení, tedy opět další důvod pověřit těmito činnostmi správce budov.

Scroll to Top